Zdrowe herbaty – najlepszy sposób na chłodny wieczór

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, od wieków ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Na świecie dostępna jest w wielu różnych odmianach, pochodzących jednak od jednej rośliny, jaką jest krzew herbaciany. Wyróżnia się kilka głównych rodzajów herbat – najpopularniejszą czarną, zieloną i białą, a także żółtą, turkusową oraz czerwoną. Za najmniej zdrowe – lub też najmniej wartościowe – uznaje się herbaty czarne. Jest tak jednak przede wszystkim ze względu na fakt, że wiele osób lubi bardzo dosładzać napój i dodawać do niego cytrynę, czemu sprzeciwiają się część dietetyków. Pozostałe herbaty znane są natomiast ze swoich prozdrowotnych właściwości i często poleca się spożywanie ich w przypadku wielu różnych dolegliwości, a także jako cenne wspomożenie organizmu. Co oznacza zatem termin „zdrowe herbaty”?

Zdrowe herbaty, czyli jakie?

Wszystkie rodzaje herbat zawierają flawonoidy, czyli substancje hamujące procesy starzenia się, a także usprawniające działanie całego układu krwionośnego. Zdrowe herbaty można więc mieć na wyciągnięcie ręki, ponieważ można stwierdzić, że każdy napar herbaciany jest zdrowy dla naszego organizmu. Niektóre odmiany jednak zawierają więcej korzystnych składników, a mniej pobudzającej teiny, którą znajdziemy przede wszystkim w herbacie czarnej. Najbardziej polecana jest natomiast herbata zielona. Przygotowany z niej napój poza flawonoidami zawiera także duże ilości witaminy C, która działa antybakteryjnie, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, chroni serce i obniża poziom cholesterolu. Osobom na diecie poleca się z kolei odmianę czerwoną, pobudzającą trawienie i oczyszczającą organizm z toksyn. Najpopularniejsze z nich są zdrowe herbaty czerwone Pu-Erh, które wspiera rozbijanie komórek tłuszczowych i usprawniają ich metabolizm. Odmiana biała, ze względu na swoje właściwości, nazywana jest nawet eliksirem miłości, ponieważ duża ilość zawartych w niej flawonoidów skutecznie chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Herbata czarna i żółta uznawane są za najbardziej pobudzające, jednak na tym nie kończą się ich praktyczne właściwości. Picie czarnego i żółtego naparu pomaga bowiem usprawnić trawienie, a tym samym oczyścić organizm z toksyn.

zdrowe herbaty sklep

Wiele osób posiada nawyk sięgania po poranną kawę, nie zdając sobie sprawy, że bardzo podobne działanie wykazują również zdrowe herbaty. Zawarta w niej teina jest bardzo pobudzająca, jednak warto pamiętać, że traci swoje właściwości po pierwszym zaparzeniu. Mimo wszystko do śniadania najlepiej jest wypić herbatę zieloną lub białą, które poza poza dodaniem energii, regularnie spożywane pomogą także zadbać o lepszy stan naszego zdrowia. Po posiłku dobrze jest wybrać natomiast napar z herbaty czerwonej, który wspomaga przemianę materii i pobudza trawienie. Wieczorem zaleca się natomiast zamianę napojów herbacianych na napary z ziół, zwłaszcza rumianku lub melisy. Rośliny te zawierają bowiem substancje, które pozwalają wyciszyć się i szybciej zasnąć.

Herbaty różnią się między sobą właściwościami prozdrowotnymi i pobudzającymi, dlatego też “zdrowe herbaty” nietrudno znaleźć. Warto także dążyć do zastępowania czarnego naparu, pozostałymi odmianami, które mają w swoim składzie więcej korzystnych dla zdrowia związków, witamin i minerałów. Zamiast wybierać herbaty dostępne w supermarketach, warto kupować na wagę – wówczas można zaopatrzyć się w liście znacznie wyższej jakości, co z kolei przekłada się nie tylko na jakość ale i smak przygotowanego naparu.

Sprawdź zdrowe herbaty: https://biogo.pl/zdrowe-herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *