Decoupage – prosta i efektowna technika zdobienia

Decoupage jest sztuką trwałego zdobienia przedmiotów wyciętymi z papieru lub serwetek wzorami. Technika jest o tyle ciekawa, że pozwala nadać nawet zużytym obiektom nowy charakter i unikalny design. Nie jest też skomplikowana, ponieważ nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani szczególnego talentu plastycznego.

Technika Decoupage w kilku krokach

Co możesz stworzyć?

Technika decoupage pozwala dowolnie ozdobić przedmioty codziennego użytku, takie jak doniczki, organizery, ramki do zdjęć, skrzynki, tace, półki, czy zawieszki, które w efekcie istotnie wzbogacą wizerunek wnętrza. Możesz znaleźć coś idealnego do ozdobienia w swoim domu lub zakupić dostępne w sklepach przedmioty z surowego drewna, którym łatwo nadasz imitację wybranego stylu, np. orientalnego czy vintage. Decoupage pozwoli też zmienić wizerunek zarysowanej lampy, zadrapanej szkatułki, odbarwionego mebla czy wazonu z odpryskiem. Obiekty te możesz postarzyć poprzez naniesienie na nie fikcyjnych, charakterystycznych pęknięć, które będą wyglądały jak prawdziwe lub po prostu ozdobami przykryć szpecące wady. Popularnym hobby jest także własnoręczne tworzenie oryginalnych dekoracji na wybrane okazje  – techniką decoupage wykonasz niepowtarzalne bombki choinkowe, wielkanocne pisanki, ozdobne walentynkowe serca, czy piękne pudełka na prezent, w których można będzie trzymać herbatę albo biżuterię.

Jak zrobić to samemu?

Okleić można praktycznie każdą powierzchnię: drewno, metal, szkło, porcelanę, plastik czy tkaninę. Najprościej zdobi się drewniane przedmioty, dopasowanymi cienkimi grafikami (wzorami wydrukowanymi z internetu, papierem ozdobnym bądź wierzchnią warstwą serwetki papierowej). Potrzebny jest klej do decoupage’u, farba akrylowa, lakier do drewna, pędzelki z syntetycznego włosia do nakładania produktów i podkład gesso. Najpierw należy przetrzeć powierzchnię drobnym papierem ściernym, wytrzeć do czystości, a w przypadku używanych już przedmiotów odtłuść ją np. wodą z detergentem.  Na tak przygotowany grunt nakłada się podkład, a później wybrany kolor farby. Kiedy wyschnie, starannie wycięty wzór pokrywa się klejem i dokładnie nakłada, całość pokrywając jeszcze raz na wierzchu cienką warstwą kleju. Po wyschnięciu nanosi się kilka warstw lakieru tak, aby papier całkowicie się w niego wtopił – dzięki nim, motyw nie jest wyczuwalny w dotyku i wygląda jak namalowany. Tak przebiega podstawowe zdobienie w decoupage’u, a bardziej zaawansowane możliwości to dodatkowe wykonywanie przetarć, pęknięć, malunków i postarzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *