Buty do biegania – jakie wybrać gdy zaczynamy przygodę z bieganiem?

Buty do biegania to podstawowy element ubioru każdej osoby aktywnie uprawiającej sport. Mają za zadanie zapewnić jak najlepszy komfort i bezpieczeństwo w czasie treningu, minimalizując ryzyko kontuzji i późniejszych dolegliwości. Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, jakie buty do treningu najlepiej sprawdzą się w trakcie wysiłku. Wybierając idealne obuwie do biegania, warto dopasować je do rodzaju stopy oraz powierzchni, po której będziemy się poruszać.

Buty do biegania – rodzaje

W asortymencie modeli do biegania wyróżniamy dwa podstawowy kryteria podziału – typ stopy oraz zastosowanie obuwia. Jeśli w trakcie przetaczania stopa wykonuje ruch do wewnątrz, wskazane będą modele dla pronatorów, wspierające wewnętrzną część podeszwy i wzmacniające tylną część buta. Zapobiegają one zbytniemu wykręcaniu stopy, które może generować bolesne kontuzje. W momencie, gdy stopa w ruchu przechyla się na zewnątrz, należy wyposażyć się w buty dla supinatorów, ze stabilną cholewką oraz podeszwą, która skutecznie wygłusza wstrząsy. Istnieją także biegacze o neutralnej stopie, którzy nie potrzebują zaawansowanych systemów wsparcia, typowych dla pronacji lub supinacji.

buty treningowe do biegania

Drugim często spotykanym podziałem butów do treningu jest typ podłoża, na jakim zamierzamy biegać. Zazwyczaj poruszamy się po miejskim terenie? Powinniśmy wybrać buty do biegania po asfalcie, które sprawdzą się także na kostce brukowej i chodnikach. Posiadają one miękkie i sprężyste podeszwy, które skutecznie amortyzują nasze ruchy, zapobiegając przeciążeniu stawów. Wolimy treningi w trudniejszych, nieutwardzonych rejonach – takich jak leśne ścieżki czy górskie trasy? Warto postawić na modele do biegania w terenie. Dzięki rozbudowanemu bieżnikowi zapewniają one optymalną przyczepność, niezwykle istotną w grząskim terenie. Dodatkowo najczęściej będą one także nieprzemakalne i odporne na wpływ niekorzystnych warunków środowiskowych.

Idealne buty do biegania sprawdzą się w każdych warunkach

Wysokiej jakości, dobrze dopasowane obuwie do biegania to produkt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Duży wybór dostępnych w sklepach modeli umożliwia wybranie najlepszej pary do biegania nawet początkującym użytkownikom. Ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z joggingiem, powinni zdecydować się na skutecznie amortyzujące obuwie, które ogranicza niepożądane skutki wielokrotnego uderzania stopą o podłoże – asfalt, żwir, trawę i ziemię. Dla osób o wyższej masie ciała, które dotychczas nie miały zbyt dużej styczności ze sportem, odpowiednie będą wersje z lekką, amortyzującą pianką, która przejmuje obciążenia, ograniczając ból i dolegliwości stawów i mięśni. Buty do treningu przed zakupem należy przymierzyć – jeśli czujemy się w nich komfortowo i nic nas nie uwiera, prawdopodobnie także w czasie truchtu i sprintu zapewnią one optymalną wygodę niezależnie od obranej trasy. Idealne buty do biegania warto także dopasować do płci. Modele dla kobiet są zazwyczaj węższe oraz mają większą różnicę poziomu pięty i palców, natomiast wersje dla panów są lepiej amortyzowane ze względu na wyższą masę ciała użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *