90 lat British Airways

W 2009 roku British Airways obchodziło swoje 90 urodziny!

 

Warto przypomniec sobie historię powstania tejże linii lotniczej. W dniu 25 sierpnia 1919 roku  z Hounslow Heath niedaleko Londynu o godzinie 09:10 rano, wystartował samolot De Havilland Airco 4A. Po dwóch godzinach i 30 minutach lotu samolot wylądował na lotnisku Le Bourget w Paryżu. Tak powstało pierwsze połączenie lotnicze między Londynem a Paryżem. Warto dodać że samolot pilotował pułkownik E.H. “Bill” Lawford a na pokładzie znajdował się tylko jeden pasażer – George Stevenson-Reece.

W 2009 roku linie British Airways podczas obchodów swojej 90 rocznicy lotów postanowiły odtworzyć swój pierwszy lot. W sierpniu 2009 roku najstarszy latający samolot British Airways –  De Havilland Tiger Moth wzbił się w powietrze aby pokonać część trasy z sierpnia 1919 roku. Samolotem pilotował wtedy kapitan Stratton Richey.

„Pilotowanie samolotów w 1919 było wielkim wyzwaniem.
Nawet na tak krótkiej trasie jak Londyn – Paryż, piloci musieli się zmagać z wieloma przeciwnościami i nawet kilka razy w ciągu jednego lotu lądować z powodu złej pogody czy problemów technicznych. Współczesne lotnictwo zawdzięcza wiele ich odwadze i niezłomności.”

Od tego czasu z usług linii skorzystało ponad 1,2 miliarda klientów. Marka natomiast stała się jedna z najpopularniejszych linii na świecie

„Przez minione dziewięć dekad, linie British Airways odegrały rolę w wielu historycznych wydarzeniach. Naszymi liniami podróżowali między innymi Winston Churchill w czasie II wojny światowej, Królowa Elżbieta po śmierci jej ojca króla Grzegorza VI, a także sportowcy powracający z odniesionych za oceanem zwycięstw. Mamy bogatą historię wspierania Wielkiej Brytanii i będziemy ją kontynuować, do naszej setnej rocznicy i jeszcze dłużej.” – Powiedział Martin Broughton –  prezes British Airways

 

To nie jedyny sposób w jaki te linie obchodziły swoje urodziny. Halę przylotów British Airways na Terminalu 5 londyńskiego Heathrow na czas obchodów ozdobiła flaga Zjednoczonego Królestwa wysadzana ponad 126 tysiącami kryształów. Flaga została zaprojektowana przez firmę Swarovski.

Dodatkowo klienci linii mogli podziwiać również ekspozycję pamiątek związanych z działalnością linii. Pasażerom linii prezentowane były również historyczne uniformy British Airways.

 

 

Życzymy linii wysokich i spokojnych lotów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *